İşaret Dili Tercümanlığı

İşaret dili Tercümanlığı

İşaret Dili Tercümanlığı Nedir?

İşaret Dili Tercümanlığı, Temel İşaret Dili eğitiminin bir üst ve son  seviyesidir. Örnek vermek gerekirse iyi derecede İngilizce biliyor olabilirsiniz, fakat bölgesel farklılıklardan ve kullanıldığı alandan ötürü içerik eksikliği olduğu için her kelimeyi çeviremezsiniz. Bu durumda tercüme seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekmektedir ve bunun için eğitime ihtiyaç duyarsınız.

Alacağınız bu eğitim size İngilizce olarak yazılmış bilimsel bir makaleyi dahi çevirebilme ve ders verecek derecede bilgiye sahip olmanızı sağlar. İşaret Dili Tercümanlığı eğitimi Türk İşaret dilinin son evresidir ve eğitimden sonra Tercümanlık yapabilecek kelimeleri ve cümle yapılarını öğrenerek, işaret dili kullanan tüm bireylerle sıkıntısız iletişim sağlayabilecek, onların hayatlarına dokunabileceksiniz. İşaret Dili Eğitmenliği yapmak için gerekli alt yapıyı almış olacaksınız.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi ile her türlü konuda işaret dili bilen bireylerle anlaşma gereksiniminde sizi çeviri yapabilecek düzeye getirmektedir. Türk İşaret Dilindeki harfleri ve işaretleri öğrenerek doğru uygulama yapabilecek, dil üzerinde tam hakimiyet sağlayabileceksiniz. Eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra Temel İşaret Dili öğreticiliği yapacak kadar donanım sahibi olabileceksiniz.

Gereksinim duyulan her yerde iletişim sağlarken, engelli bireylerin kendini ifade etmekte zorlandığı tüm hareketlerin tam çevirisini yapacak derecede bilgi sahibi olabilirsiniz. Günlük hayatımızda her an karşımıza bir işitme engelli vatandaşımız çıkabilmekte. Gerek iş yerlerinde, gerekse sosyal hayatta onlara yardımcı olarak onların hayatlarını idame ettirmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

İşaret Dili Tercümanlığı Ne İşe Yarar?

İşaret Dili Tercümanlığı iş olanakları olarak da temel seviye eğitim alanlara oranla daha yüksektir. İş yerlerine yapılan başvurularda temel seviye eğitimi almış diğer adaya nazaran tercümanlık eğitimi alan adaylar tercih edilmektedir.

İş başvuruları dışında gerekli görüldüğü takdirde belli kamu kurumlarında Bilir Kişi olarak  görev verilebilmektedir. Örnek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Tercümanlık alımlarına başvuru yapabilir,  Adliyelerde Bilir Kişi olarak görev yapabilir, Yeminli Tercümanlık, TV, Konferans, Seminer ya da toplu organizasyonlarda Tercümanlık yapabilirler. Tapu Kadastro, Belediye ve Noter vs gibi kurumlarda olası iletişim için işaret dili tercümanları tercih edilmektedir.

Bunlar dışında belediyelerin açmış olduğu kurslarda veya Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme  genel müdürlüğü kontrolünde olan Halk Eğitim Merkezleri’nde İşaret Dili Öğretmeni olarak görevlendirilebilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Öğretim kurslarında hoca olarak atanabilmektedirler. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitmen olarak görev yapabilirler. İşaret dili tercümanlığı eğitiminden sonra formasyon eğitimi alarak Üniversitelerde eğitmenlik yapan kişiler olduğu da söylenmektedir.  İş imkânları açısından ülkemizde  son yıllarda alınabilecek önemli bir eğitim ve sertifika programıdır.

İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI EĞİTİMİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Nerden Alınır?

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi sonunda alacağınız sertifika kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olması önemlidir. Son yıllarda çeşitli kurumlar tarafından üniversite onaylı sertifika programları açılmaktadır, bu sertifika programları ile özel sektörde iş imkanı bulma ihtimali vardır ve inisiyatif tamamen işletme sahibindedir.

Kamu kurumlarında ve kamu kurumu ile anlaşmalı yerlerde geçerliliği yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İşaret dili tercümanlığı sertifikası ömür boyu geçerli ve her türlü kamu kurumu veya özel kurumlar da geçerlidir. İşaret dili Tercümanlığı sertifikasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisanslı Özel Öğretim kurumları vermektedir. İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi ve sertifikası almayı düşünen kişilerin kayıt yaptırdığı kurumu Milli Eğitim Bakanlığından sorgulatarak olası maddi ve manevi kayıplardan kurtulabilirler.

 

Gerek engelli gerekse sağlıklı bireylerin hayatına artı değer katmak için son yıllarda alınabilecek en güzel eğitim ve sertifika programı İşaret Dili Tercümanlığı’dır.

İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI EĞİTİMİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHEMEN ARA (09:00-18:30)