İşaret Dili Tercümanlığı

İşaret dili Tercümanlığı

İşaret Dili Tercümanlığı Nedir?

İşaret Dili Tercümanlığı, Temel İşaret Dili eğitiminin bir üst ve son  seviyesidir. Örnek vermek gerekirse iyi derecede İngilizce biliyor olabilirsiniz, fakat bölgesel farklılıklardan ve kullanıldığı alandan ötürü içerik eksikliği olduğu için her kelimeyi çeviremezsiniz. Bu durumda tercüme seviyesinde İngilizce bilmeniz gerekmektedir ve bunun için eğitime ihtiyaç duyarsınız.

Alacağınız bu eğitim size İngilizce olarak yazılmış bilimsel bir makaleyi dahi çevirebilme ve ders verecek derecede bilgiye sahip olmanızı sağlar. İşaret Dili Tercümanlığı eğitimi Türk İşaret dilinin son evresidir ve eğitimden sonra Tercümanlık yapabilecek kelimeleri ve cümle yapılarını öğrenerek, işaret dili kullanan tüm bireylerle sıkıntısız iletişim sağlayabilecek, onların hayatlarına dokunabileceksiniz. İşaret Dili Eğitmenliği yapmak için gerekli alt yapıyı almış olacaksınız.

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi ile her türlü konuda işaret dili bilen bireylerle anlaşma gereksiniminde sizi çeviri yapabilecek düzeye getirmektedir. Türk İşaret Dilindeki harfleri ve işaretleri öğrenerek doğru uygulama yapabilecek, dil üzerinde tam hakimiyet sağlayabileceksiniz. Eğitimi başarı ile tamamladıktan sonra Temel İşaret Dili öğreticiliği yapacak kadar donanım sahibi olabileceksiniz.

Gereksinim duyulan her yerde iletişim sağlarken, engelli bireylerin kendini ifade etmekte zorlandığı tüm hareketlerin tam çevirisini yapacak derecede bilgi sahibi olabilirsiniz. Günlük hayatımızda her an karşımıza bir işitme engelli vatandaşımız çıkabilmekte. Gerek iş yerlerinde, gerekse sosyal hayatta onlara yardımcı olarak onların hayatlarını idame ettirmelerini kolaylaştırabilirsiniz.

İşaret Dili Tercümanlığı Ne İşe Yarar?

İşaret Dili Tercümanlığı iş olanakları olarak da temel seviye eğitim alanlara oranla daha yüksektir. İş yerlerine yapılan başvurularda temel seviye eğitimi almış diğer adaya nazaran tercümanlık eğitimi alan adaylar tercih edilmektedir.

İş başvuruları dışında gerekli görüldüğü takdirde belli kamu kurumlarında Bilir Kişi olarak  görev verilebilmektedir. Örnek olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan Tercümanlık alımlarına başvuru yapabilir,  Adliyelerde Bilir Kişi olarak görev yapabilir, Yeminli Tercümanlık, TV, Konferans, Seminer ya da toplu organizasyonlarda Tercümanlık yapabilirler. Tapu Kadastro, Belediye ve Noter vs gibi kurumlarda olası iletişim için işaret dili tercümanları tercih edilmektedir.

Bunlar dışında belediyelerin açmış olduğu kurslarda veya Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme  genel müdürlüğü kontrolünde olan Halk Eğitim Merkezleri’nde İşaret Dili Öğretmeni olarak görevlendirilebilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Öğretim kurslarında hoca olarak atanabilmektedirler. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitmen olarak görev yapabilirler. İşaret dili tercümanlığı eğitiminden sonra formasyon eğitimi alarak Üniversitelerde eğitmenlik yapan kişiler olduğu da söylenmektedir.  İş imkânları açısından ülkemizde  son yıllarda alınabilecek önemli bir eğitim ve sertifika programıdır.

İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI EĞİTİMİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi Nerden Alınır?

İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi sonunda alacağınız sertifika kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı olması önemlidir. Son yıllarda çeşitli kurumlar tarafından üniversite onaylı sertifika programları açılmaktadır, bu sertifika programları ile özel sektörde iş imkanı bulma ihtimali vardır ve inisiyatif tamamen işletme sahibindedir.

Kamu kurumlarında ve kamu kurumu ile anlaşmalı yerlerde geçerliliği yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İşaret dili tercümanlığı sertifikası ömür boyu geçerli ve her türlü kamu kurumu veya özel kurumlar da geçerlidir. İşaret dili Tercümanlığı sertifikasını Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisanslı Özel Öğretim kurumları vermektedir. İşaret Dili Tercümanlığı Eğitimi ve sertifikası almayı düşünen kişilerin kayıt yaptırdığı kurumu Milli Eğitim Bakanlığından sorgulatarak olası maddi ve manevi kayıplardan kurtulabilirler.

 

Gerek engelli gerekse sağlıklı bireylerin hayatına artı değer katmak için son yıllarda alınabilecek en güzel eğitim ve sertifika programı İşaret Dili Tercümanlığı’dır.

İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI EĞİTİMİ BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İşaret Dili Tercümanlığı

İşaret Dili Tercümanlığı ve Öğreticiliği Kursu

DAHA DETALI BİLGİ VE KAYIT İÇİN DİLERSENİZ

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı İşaret Dili Tercümanlığı ve Öğreticiliği sertifikası alarak, profesyonel hayatınıza yön verebilirsiniz.

 • Kontejan: Var
 • Eğitim Süreci: 4 ay
 • Sertifika: Milli Eğitim Bakanlığı
 • Kitap Desteği: Var
 • Kurs Puanı:100/96
 • Sınav Başarı Oranı: %96

  Neler Öğreneceğim ?

  Tercümanlık yapabilecek tüm kelimeleri ve cümle yapılarını öğreneceksiniz.

  İşaret Dili öğretmenliği yapmak için gerekli alt yapıyı almış olacaksınız.

  TV, konferans, sempozyum gibi yerlerde tercümanlık yapabilecek beceriyi kazanacaksınız.

  Gereksinimler

  • Kimlik Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • Vesikalık Fotoğraf

  İşaret Dili Tercümanlığı ve Öğreticiliği sertifikası almak için en az ön lisans mezunu olmak ve MEB Onaylı Temel İşaret Dili sertifikası sahibi olmak gerekmektedir.

  İşitme engellilerin toplumda karşılaştıkları sorunları hiç düşündünüz mü?

  Doktora gittikleri zaman rahatsızlıklarını ya yanlarında bulunan bir tercüman vasıtasıyla – o tercümanı da bulmak çok zordur- ya da bir kağıda yazarak anlatmak zorunda kalmaktalar.

  Mahkemede söyleyeceklerini ancak bir tercüman yardımıyla hakime aktarabilmektedirler.

  Emniyette ifade vermek için işaret dili bilen birilerine ya da bir tercümana ihtiyaç duymaktadırlar.

  Kısacası devlet kurumlarında, bankalarda ve daha birçok yerde işitme engelliler bin bir güçlükle karşılaşmaktadırlar.

  Açıklamalar

  Uzmanlar işaret dili bilenlerin, başta belediyeler, hastaneler, okullar ve adliyeler olmak üzere birçok sektörde aranan eleman olacağını belirterek gençlere ve işsizlere, yeni meslek olarak bu dili öğrenmeleri tavsiyesinde bulunmaktadırlar.

  Öğrencilerimiz eğitim sonunda mesleğin ait olduğu alandaki temel bilgi ve becerilere, alanın gerektirdiği temel yeterliklere sahip, mesleğin gerektirdiği işleri, öğrenci/kursiyer merkezli daha aktif ve kendi hızına göre öğrenme olanağı tanıyan kazanımlara sahip, Türk İşaret dilindeki harfleri ve işaretleri öğrenerek doğru uygulama yapabilecektir. Türk İşaret Dilini öğretebilecek, istenildiğinde konu hakkında TİD’le yorum ve tercümanlık yapabilecektir.

  İşaret Dili Öğrenerek İşitme Engelli Bireyler ile iletişim kurabilirsiniz.
  Ülkemizde 3.5 Milyon işitme engelli vatandaşımız yaşıyor. Bu dili öğrenerek onlarla iletişime geçmek istemez misiniz?

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının açtığı sınava katılarak memur olabilirsiniz
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu sınavlar ile İşaret Dili Tercümanı almaktadır. Son yapılan sınavda KPSS şartı aranmamıştır. Aranan şartlar şöyle:
  a. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları haiz olmak,
  b. Erkek adaylar için askerlik ile ilişkisi bulunmamak,
  c. Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan emekli veya yaşlılık aylığı almıyor olmak,
  d. Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı İşaret Dili Tercümanlığı sertifikası sahibi olmak. (Türk İşaret Dili Sisteminin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesi kapsamında verilen işaret dili tercümanlığı sertifikasına sahip olmak.)
  e. En az lise ve dengi okul mezunu olmak.

  Adliyelerde bilirkişi olarak görev alabilirsiniz.
  Adliyelerde işitme engelli vatandaşlar ile iletişim kurabilmek ve sorunları çözmek adına Bilirkişi olarak görev yapabilirsiniz. Bununla ilgili yerel mahkemelerin ilanlarını takip edebilirsiniz.

  Noterden tasdikli yeminli tercümanlar tapu daireleri, karakollar, hastaneler ve belediyelerde çalışabiliyor. Yeminli Tercümanlar sahip oldukları sertifikaları noterden onaylatarak yeminli tercümanlık yapabiliyor.

  TV, Konferans, Seminer ya da Toplu Organizasyonlarda Tercümanlık Yapabilirsiniz

  İşaret Dilini öğrendikten sonra televizyonlarda ya da çeşitli organizasyonlarda tercümanlık yapabiliyorsunuz.

   

  Bu Kursun Müfredatı

  Tercümanlığa Giriş
  Ortamı tanıma
  Meslek ahlakı
  Konu İşleme
  Varlıklar hakkında bilgi
  Yorum Yapma
  TİD Seviyesi ve terimler
  Hazırlıklı Konuşma
  Hazırlıksız Konuşmalar
  TİD Dil Bilgisi

Bu yazı yayınlanmıştır . .
Call Now ButtonHEMEN ARA (09:00-18:30)