İşaret Dili Tercümanı Nasıl Olunur?

işaret dili tercümanı nasıl olunur

İşaret Dili Tercümanı Nasıl Olunur?

İşaret Dili Tercümanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabına geçmeden önce şunları ifade etmede yarar var.
Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization) ‘nün verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu engelli bireyler oluşturuyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün bir başka verisine göre de dünyada yaklaşık 600 milyon işitme engelli birey bulunmaktadır.

Ülkemizde İşaret Dili Tercümanlığı

Ülkemizde yaklaşık üç buçuk milyon işitme engelli vatandaşımız bulunuyor.
Peki bu insanların toplumda karşılaştıkları sorunların ne kadarını biliyoruz?
Bu insanlar doktora gittiklerinde dertlerini ya yanlarında bulunan bir tercüman vasıtasıyla ya da bir kağıda yazarak anlatmak zorunda kalıyorlar.
Emniyette ifade vermek için işaret dili bilen birilerine ya da bir tercümana ihtiyaç duyuyorlar.
Hakim karşısında söyleyeceklerini tercüman vasıtasıyla aktarabiliyorlar.
Özetle özel ve devlet kurumlarında, bankalarda ve daha birçok farklı sektörde işitme engelliler bin bir zorlukla karşılaşıyorlar.
İşaret dili tercümanı nasıl olur sorusunun cevabını yavaş yavaş vermeye başlayalım.
İşaret dili, işitme, dil ve konuşma yetersizliği olan kişilerin el ve vücut hareketleri ile mimiklerini kullanıldığı daha çok görselliğe dayalı bir dildir.

İşaret Dili Tercümanlığını Öğrenmek

İşaret dili dünyada en çabuk öğrenilen dil olduğunu biliyor muydunuz?
İşaret dili yalnızca el hareketlerinden oluşmuyor, yüz mimikleri de oldukça büyük önem taşıyor.
Nasıl sözlü dillerin gramer yapısı varsa işaret dilinin de kendine has bir gramer yapısı vardır.
Aynı zamanda her ülkenin kendi işaret dili vardır.

Milli eğitim Bakanlığı onaylı İşaret Dili Tercümanı Nasıl Olunur? Sorusunun cevabı işte asıl burada başlıyor.
İşaret dili tercümanı olabilmek için her şeyden önce bunun eğitimini almak zorunluluğu var. En az ön lisans mezunu olmak ve 120 saatlik MEB onaylı Temel İşaret Dili Sertifikasını almak gerekmektedir.

İşaret dili tercümanlığının eğitim süresi yaklaşık iki buçuk (2.5) aydır. Eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınava katılarak başarılı olan öğrencilere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.
Eğer öğrenci Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika istemiyorsa ya da öğrenim durumu uygun değilse Üniversite onaylı Sertifika da alabilmektedir. Bu sertifika için de online olarak gerçekleştirilen sınava girip başarılı olma şartı vardır.

MEB İşaret dili tercümanı nasıl olunur? sorusunun cevabını verdikten sonra biraz da istihdam alanlarına bakalım.
Bu eğitim ve sonrasında yapılan sınavda başarılı olup sertifika sahibi olanlar
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının açtığı sınava katılarak işaret dili tercümanı olabilmektedir.
Şöyle ki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yaptığı alımda KPSS şartı aramamıştır.
Adliyelerde bilirkişi olarak görev alabilmektedirler. Bununla ilgili mahkemelerin ilanları takip edilebilir.
Nüfus daireleri, tapu daireleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, özel eğitim kurumlarında, halk eğitim merkezlerinde ya da belediyelerin açtığı kurslarda Temel İşaret Dili Öğretmenliği yapabilirler.
Bu sertifikayla Yeminli Tercümanlık yapabilirler. Aldıkları sertifikayı noterden onaylatıp karakollar, hastaneler ve belediyelerde çalışabilirler.

Televizyonlarda, konferans ve toplu organizasyonlarda çok fazla işaret dili bilen tercümanlara ihtiyaç duyulmakta ve çok geniş bir iş sahası bulunmaktadır. Bu mecralarda da kendilerine yer bulabilirler.
Yine özel öğretim kurslarında ve halk eğitim merkezlerinde İşaret Dili Tercümanlığı Öğretmenliği yapabilirler.

İşaret Dili Tercümanı Nasıl Olunur?” üzerine 31 yorum

 1. Üniversitede işaret dili dersi aldım ama bunu daha da gelistirmek istiyorum. Isaret dili egitmeni olmak istiyorum.

  1. Songül Hanım iletişim bölümünde buluna formu doldurarak, eğitim danışmanı arkadaşlarımızdan nasıl eğitmen olabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 2. Temel isaret dili egitimini belediyeden aliyorum. Isaret dili uzmanlik sertifikasini online alabilir miyim. 200 saat lik egitim. Diyarbakırda oturuyorum ve lisans sosyal hizmet mezunuyum. Ve ucret hakkında bilgi rica ediyorum.

 3. Üniversitede işaret dili eğitimi alıyorum odyoloji öğrencisiyim.İşaret dili eğitmeni olmak istiyorum nasıl olabilirim?

 4. merhaba,işaret dili sertifikası almak istiyorum sınav hangi şehirde yapılmaktadır ve kurs ücretini öğrenebilir miyim?

 5. Sizden aldığım işaret dili sertifikasıyla insanlara faydalı olabilmek beni çok mutlu ediyor. Herkese tavsiye ederim. Çalışmalarınızda başarılar

 6. Merhaba ben daha lise öğrencisiyim ve işaret dili öğretmenlığı istiyorum lisede hangi bölümü secmeliyim bu meslek için

 7. merhaba , ben kasım Talib ,suryeliyim , Türk vatandaş aldım , Arapça ve Türkçe dili biliyorum , halk eğitim de tercümanlık iş yaptım , Polatlı da oturuyorum . şemdi Polatlı devlet hastanesin de tercüman ihtiyacı var dır ,ben çalişa bilimim.

 8. merhaba ben açık öğretim önlisans sosyal hizmetler öğrencisiyim, ben de işaret dili eğitmeni olabilir miyim

  1. Merhaba Belge alabilmeniz için Ön lisans mezuniyet şartı ve Temel düzey eğitimini tamamlayıp MEB onaylı sertifika almış olmanız gerekmektedir

 9. Merhabalar, ben halk eğitim merkezinde, işaret dili öğreticiliği ve tercümanlığı kursunu bitirdim. Öğretici olmak istiyorum, bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Yardımcı olursanız, çok sevinirim…

 10. Merhaba ben Samsun’da gençlik merkezinde 6 aylık işaret dili eğitimi aldım sertifikam var fakat ben tercümanlık eğitmenlik yapmak istiyorum üniversite okumuyorum eğitmenlik tercümanlıo sertifikasını başka bir yolla alıp çalışma imkanım var mıdır?

 11. Merhabalar ben lisans mezunuyum. İşaret dili tercümanı ve eğitmeni belgem var. Halk Eğitimde veya başka kurumlarda kurs verebilmem için ne gerekli yardımcı olurmusunuz?

 12. Ben de bu kursu almak istiyorum ama internette ne sınav yerleri ne de tarihleri hakkında hiçbir bilgi yok. Milli eğitim bakanlığı bünyesinde yapılan bir sınav değil mi bu? Senede kaç defa oluyor kaç dk sürüyor nasıl başvuru yapılıyor hangi merkezlerde yapılıyor hiçbir şey yok 🙁

  1. Nur Banu Hanım Merhaba Bu eğitimin sınav takvimini MEB talebe göre belirliyor, talep yoğun olursa her ay yapıyor. Sınav yerleride talebe göre şekilleniyor. Detaylı bilgi için bize telefon yada iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

 13. Merhaba ben üniversite birinci sınıfım ve halk eğitim merkezinden işaret dili belgem var ama ben işaret dili tercümanlığı yapmak istiyorum bunun için ne yapmam lazım bilgi verirseniz sevinirim

 14. Merhaba benim 200 saatlik işaret dili sertifikam var. Tercümanlık yapmak istiyorum.Ayrıca sosyal hizmetler önlisans mezunuyum ne yapmam lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir