Aile Danışmanlığı

Aile Danışmanlığı Kursu

Aile Danışmanlığı  eğitimi ile yakın geleceğin gözde mesleklerinden birisi olacak olan Aile Danışmanlığı, Avrupa’da şuan uygulanmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yönetmeliğine uygun eğitimi ile verilen sertifikamız, birçok alanda size de fayda sağlayacaktır.

Bu eğitimi başarıyla tamamlayıp sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimiz, çok çeşitli faaliyetlerde bulunabilir, ve bir çok insanın hayatına dokunabilirler

Eğitim Hakkında Bilgi

Gereksinimler

Aile Danışmanlığı Sertifikasını Milli Eğitim Bakanlığı onaylı alabilmek için Üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bölümlerin listesi aşağıda verilmiştir

Kazanımlar

Aile Danışmanlığı ile ilgili tüm detaylara hakim olacaksınız.

Aile yaşamınızda ve profesyonel hayatınızda size yol gösterecek konuları öğreneceksiniz

Türk aile yapısını ve hukuki süreleri tamamen öğreneceksiniz.

Öğrencilerimiz; eğitimi tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınava katılarak, başarılı oldukları takdirde MEB onaylı Aile Danışmanlığı Sertifikası alırlar.

Öğrencilerimiz; Aile Danışmanlığı Eğitim Programını tamamlayıp MEB tarafından yapılan sınava girip başarılı olsalar dahi, eğitim videoları 1 yıl boyunca kullanıma açık tutulacaktır. Bu sayede konuları pekiştirme açısından dersleri tekrar etme imkanları olacakıtr.

Eğitime kimler katılabilir?

Aile Danışmanlığı kursumuza bu konuya ilgi duyan veya Aile Danışmanlığı alanda kariyer yapmak isteyen herkes katılabilir.  

Aile Danışmanlığı sertifikası almak için gereklilikler neler?

Aile Danışmanlığı Eğitiminin sonunda MEB ( Milli Eğitim Bakanlığı) onaylı yada Üniversite onaylı belge alabilirsiniz.  MEB onaylı belge alabilmek için gereklilikler şunlardır;

1-Sosyologlar

2-Psikologlar

3-Çocuk Gelişim Uzmanları

4-Psikolojik Danışmanlar

5-Sosyal Hizmet Uzmanları

6-Uzman, Asistan ve Pratisyen Hekimler

7-Hemşireler (Lisans ve Yüksek Lisans Mezunları)

8-Psikoloji Danışmanlık Ve Rehberlik Öğretmenleri

9-Belirtilen bölümlerin son sınıf öğrencileri

Üniversitelerin ilgili bölümlerinin 4 yıllık Lisans bölümlerinden Mezun olanlar  

“Bu Kriterleri sağlamayan öğrenciler Üniversite Onaylı Belge Alabilirler.”

Nasıl Kayıt Yaptırılır?

Uzaktan Eğitim Programımıza kayıt işlemlerinizi gerçekleştirerek derslerinize hemen başlayabilirsiniz. Bu yöntem ile dilediğiniz yerden, dilediğiniz saatlerde eğitimlerimizi alabilirsiniz.

İlk ödemeyi yapan ve kayıt oluşturan herkes için, anında dersler aktif hale getirilir.

Ödeme yapıldığı gün, Aile danışmanlığı eğitimi başvurusu onaylanan öğrenciye kullanıcı adı ve şifre bilgileri sisteme tanımladığı telefon numarasına iletilir. Bu kullanıcı adı ve şifre ile birlikte, kendisine gönderilen bağlantıya tıklayarak ilgili öğrenci panelinden derslerine ulaşır, Aile danışmanlığı eğitimini almaya başlar. Bu süreçler, kurumun belirlediği bir eğitim danışmanı ile birlikte telefonda gerçekleştirilir.

Aile Danışmanlığı Hakkında Kısaca

aile danışmanlığı sertifikası eğitimi

Aile Danışmanlığı yönetmeliği 04.09.2012 tarih ve 28401 sayısı ile Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın girişimi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı 15.11.2012 tarihinde Aile Danışmanlığı müfredatını yayınlayarak bu eğitimi Türkiye’de hayata geçirmiş oldu. 

Bakanlık çok kapsamlı bir müfredat hazırlayarak pilot illerde kadın erkek ilişkileri ve çocuklar üzerine geniş değerlendirmelerin olduğu eğitimler verilmeye başlandı. MebKurs’tan alacağınız bu eğitim ile mutlu bir ilişkinin nasıl yaşanacağını, evlilik hukukunu, çocuk haklarını ve çocuk psikolojisini öğrenebilirsiniz.

Bu sayede iletişim kurmada zorlandığınız çocuğunuza yaklaşımınızı değiştirebilir eşinizle ya da sevgilinizle olan problemleri rahatlıkla çözebilirsiniz.  Aile danışmanlığı eğitimimiz uzmanlık eğitimidir.

04.09.2012 tarihinde Resmi Gazete’de 28401 sayısı ile yayınlanan yönetmelikte Aile Danışmanlık Merkezlerinin nasıl açılacağı belirtilmiştir. Aile Danışmanlık Merkezi açmak isteyenler 464 saatlik MEB onaylı Aile Danışmanı Sertifikasını alması gerekmektedir.

Neden Aile Danışmanlığı?

Aile danışmanlığı uzun yıllardır Avrupa ve Gelişimiş bir çok ülkede faal olan bir meslek statüsündedir. Aile danışmanlığı toplumların en küçük ama en önemli birimi olan aileyi korumak amaçlı olarak gelişmiş toplumlarda ihtiyaç haline gelmiştir.

Sizde Aile danışmanlığı eğitimini hem kendi aileniz için hem’de diğer insanların yaşamına dokunmak ve faydalı olmak için alabilirsiniz. İş imkanları çok geniş olan bir eğitim olan aile danışmanlığı kariyer yapmak içinde elit bir eğitimdir.

Bu Kursun Müfredatı

 • Gelişim Dönemlerini Takip Etmek ve Gelişim Dönemleri
 • Gençlik çağı gelişim özelliklerini takip etmek / Gençlik çağı
 • Aile olma sürecine destek olmak
 • Değişen toplumun aile yapısına etkilerini tespit etmek
 • Çocuklarda görülen uyum problemleri ve çözümler
 • Yaşlılıkta görülen uyum problemleri ve çözümler
 • Sosyal veri vakalarını kaydetmek
 • Terapötik süreç ve öncü yaklaşımlar
 • Postmodern yaklaşımlar
 • Kanıta dayalı yaklaşımlar
 • Temel psikolojik danışmanlık becerilerini uygulamak
 • Aile danışmanlığında kriz ve kriz yönetimi
 • Çocuk hakları ve çocuk hukuku
 • İhmal ve istismara uğramış çocuklara çözüm önerileri
 • Çift ilişkisini etkileyen sorunlara çözüm yolları
 • Aile danışmanlığında meslek etiği
 • Araştırma teknikleri

İstihdam Alanları

Öncelikle yeni bir unvan ve ek gelire sahip olacaksınız.

Aile Danışmanlığı Merkezi açabilirsiniz.

Aile Danışmanlığı Merkezlerinde çalışabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açacağı kadrolarda aile danışmanı olarak görev alabilirsiniz.

Mahkemelerde bilirkişi olarak görev alabilirsiniz.

Huzurevlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, belediyeler bünyesindeki aile danışmanlığı birimlerinde aile danışmanlığı yapabilirsiniz.