MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası

meb onaylı aşçılık kursu sertifikası

MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası

Meb onaylı Aşçılık sertifikası Avrupa meslek standartları gereği bir çok iş alanında eğitimli çalışanların istihdamını sağlamak amacı ile istenilen bir belgedir. Ülkemizde bazı yerel yönetimler ve devlet kurumları tarafından denetlenen işyeri açmada veya işyerlerinde  çalıştırılan personelde bulunması zorunlu olan sertifikadır.

Meb onaylı Aşçılık sertifikası  nedir ve nereden alınabilir?

Aşçılık sertifikası Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Kurs’lar  yada Halk Eğitim merkezleri tarafından  eğitim sonunda kursiyerlere verilen bir belgedir. Eğitimler çeşitli kategorilerde ve 2 ay’dan başlıyarak 6 ay’a kadar çıkmaktadır. Eğitimlerin süresi vasıflarına göre değişmektedir, bu vasıflar Türk Mutfağı, Yardımcı Aşçı ve Usta Öğretici gibidir. Eğitimin sonunda kursiyer Milli Eğitim Bakanlığına bağlı gözetmenler eşliğinde sınava tabi tutularak yeterliliğine bakılmaktadır. Sınavı başarı ile tamamlayan kursiyerlere Milli  Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı E-Devlet uygulamasından sorgulandığında kişinin aldığı belgeler bölümünde görülebilecek  bir sertifika verilmektedir. Bu sertifika sadece Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisans verilmiş ve meb.gov.tr adresinde kayıtlı kurumlar tarafından verilebilmektedir.

MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası ile neler yapılabilir?

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Aşçılık sertifikası ile tüm resmi kurumlarda bulunan kadrolarda çalışmak için gerekli olan yeterliliğe sahip olduğunuzu belgeleyebilirsiniz. Belediyeler tarfından ruhsatlandırılan (Restoran Lokanta Cafe Catering) gibi işyerlerin’de çalışmak yada işyeri açmak için istenilen yeterlilik belgesi olarak ibraz edilir. Yurt dışın’da bulunan Restoran ve Cafe tarzı iş yerlerinde çalışmak için kullanılabilir.

MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası’nı kimler alabilir?

Aşçılığı meslek olarak yapmak isteyen herkes alabilir. Ayrıca iş yeri açmak isteyen yada yurt dışında’ki iş imkanlarından faydalanmak isteyen kişiler alabilmektedir. Herhangi bir devlet kurumunda kadrolu olup uygun bulnan kadroya geçmek için görevde yükselmek amaçlı kullanılabilir. Yemek yapma konusunda hevesli olan amatör olarak yemek işleri ile uğraşan kişiler ileride profesyonel olarak yapabilmek için alabilirler.

MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası alabilmek için yeterlilik nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Aşçılık sertifkası alabilmek en az Okur yazar olduğunuzu belgelemek yeterlidir.

Yasal Olarak Hangi Aşçılık Sertifikaları geçerlidir?

Son yıllarda ülkemizde çeşitli kurumlar tarafından Üniversite Onaylı adı altında belgeler verilmektedir. Bu sertifikaları veren kurumlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından lisans verilmemiş kurumlardır. Üniversite onaylı Aşçılık sertifikası Üniversitenin kendi bünyesinde eğitim verilmeksizin verilen belgelerdir. Üniversitelerin Gastronomi bölümünden 2 yada 4 yıllık eğitim almadan verilen bu belgelerin Resmi olarak hiçbir hükmü yoktur. Alacağınız Aşçılık Sertifikası Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından verilmektedir. Alcağınız sertifikanın E-Devlet sistemin sorgulanabilir olması gerekmektedir. E-devlet sisteminden sorgulanamayan tüm sertifikalar zaman ve maliyet kaybıdır.

MEB Onaylı Aşçılık Belgesi veren kurumlar nasıl sorgulanır?

Aşçılık Eğitimi ve Sertifikası almak için başvuru yaptığınız kurumun yeterliliğini Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinden sorgulayabilirsiniz. Başvuru yaptığınız kurumdan Milli Eğitim Bakanlığında kayıtlı olan ruhsat ismini talep ederek aşağıdaki linden sorgulama yapabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı Lisanlı Kurum Sorgulamak İçin Tıklayınız 

Açılan sayfada dört ayrı seçenek var burada (özel/resmi kurumlar) yazan yerde (özel kurumları) seçiyorsunuz
(Kurum Türü) yazan yerde (Özel Muhtelif Kurslar) seçiyorsunuz.
İl: Kurumun bulunduğu il
İlçe: Kurumun bağlı olduğu ilçe
seçimini yaptıktan sonra açılacak listede kurum bilgilerini kontrol edebilirsiniz.

MEB onaylı Aşçılık Sertifikası almak için neler gerekmektedir?

 • TC Vatandaşı Olmak yada (Geçici ikamet belgeli TC kimlik numarasına sahip olmak)
 • 18 Yaşını doldurmuş olmak.
 • Okur yazar olduğunuzu belgelendirmek (Diploma veya Mezuniyet belgesi) gibi.
 • 2 Adet vesikalık fotoğraf

Yukardaki şartları ve belgeleri karşılayabilen tüm kişiler aşçılık eğitimi alabilirler. Eğitimin sonunda yapılacak sınav ile Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Aşçılık Sertifikasını alarak hayatlarına yön verebilirler.

 

 

MEB Onaylı Aşçılık Sertifikası” üzerine 30 yorum

  1. Merhaba
   Aldınız mı ahçılık belgesi
   Bende almak istiyorum, aldıysanız nereden aldığınızı sürecinizi yazabilir misiniz

   1. Merhabalar ben 2 yıllık Açıköğretim Aşçılık önlisans mezunuyum
    Usta öğreticilik başvurusu yapmak istiyorum diplomam yeterli mi yoksa sertifika da almam gerekli

 1. Merhabalar aşçılık sertifikasi almak istiyorum iş yeri açma belgesiyle beraber siz kursta onlarida veriyor musunuz bilgi alabilir miyim acaba teşekkür ederim

 2. 6 yıldır bu meslekteyim ve yurt dışına gitmem için belgem olması şart tahmini ne kadar sürede belge alabilirm

  1. Vedat bey Aşçılık sertifikası MEB onaylı olmayınca hiçbir işe yaramamaktadır. Geçerliliği hiçbir yerde veya ülkede yoktur bundan dolayı meb onaylı dışında bir sertifika almamanızı öneririm.

 3. Aşçılık sertifikasi almak istiyorum ve bunun için ne yapmam gerekiyor nereden başvuru yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 4. Merhaba 10 yıldır aşkımdır bu mesleği yapıyorum aşçı yardımcılığı belgelerim var ama aşçı belgesini almak nasip olmadı şuan emekli oldum aşçılık belgesini almam ne kadar sürer iş yeri açma brlgeside alabiliyormuyum

 5. MEB onaylı Aşçılık ve hijyen sertifikası almak istiyorum nasıl alabilirim yardımcı olursanızsevinirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir