Etkili İletişim İçin Beden Dili ve Yüz Okuma

etkili iletisim kursu

ETKİLİ İLETİŞİM YÖNTEMLERİ

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için bazen birbirleri ile anlaşmak mecburiyetinde oluyorlar. Bu durumun  üstesinden gelmek için ise iletişim kurmak gerekli olur bazen  ama kişiler ihtiyaçlarını karşılamak ve işlerinde başarılı olmak için  etkili bir iletişim gerçekleştirmeye çalışırlar etkili iletişim için ise insanların Etkili iletişim tekniklerini bilmesi gerekir ama her şeyden önce iletişimin tanımına şöyle bir göz atalım.

İLETİŞİM NEDİR?

İletişim, iletilmek istenen bilginin hem gönderici hem de alıcı tarafından anlaşıldığı ortamda bilginin bir göndericiden bir alıcıya aktarılma sürecidir. Organizmaların çeşitli yöntemlerle bilgi alışverişi yapmalarına olanak tanıyan bir süreçtir. İletişim tüm tarafların üzerinden bilgi alışverişi yapılacak ortak bir dili anlamalarına ihtiyaç duyar. Belirli mesajların kodlanarak bir kanal aracılığıyla bir kaynaktan bir hedefe/alıcıya aktarılması süreci. Bu süreci iyi yönetmek başarıya ulaşmak için ise etkili iletişim yöntemlerini kullanmamız gerekir. Her şeyden önce Etkili İletişim yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir.

Kısa bir ifadeyle, anlamların bireyler arasında ortaklaşılması olarak tanımlayabileceğimiz iletişim, yalnızca iletiler göndererek muhataplarımız tarafından doğru ve net anlaşılabilmeyi hedefleyen bir süreç olarak kabul edilmemeli. İletişimde başarılı olabilmek, sözlerin doğru bir biçimde iletilebilmesi kadar hepimizin etkileşim içinde olmamızı gerektiren bir süreçler bütününü oluşturuyor.

ETKİLİ İLETİŞİM NEDİR?

Etkili iletişim yöntemlerine sahip olmak demek başarının kapısını açmak demektir çünkü başarılı insanların hayat hikayelerini okuduğunuz zaman Etkili iletişim yöntemleri’ ni çok etkili kullandıklarını görürsünüz. Etkili iletişim becerileri;

  • Kendini tanımak
  • Kendini açmak ve kendini doğru ifade etmek
  • Karşımızdakini etkin ve ilgili dinlemek
  • Empati kurabilmek (kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyabilmek)
  • Hoşgörülü ve önyargısız olmak,
  • Eleştirilere karşı açık olmak,
  • Beden dili, göz kontağı, hitap, ses düzeyi vb. kurabilmek…

Etkili  iletişim yötemlerini  iyi kullanmanız size hem öğrenciyken hem iş hayatında hem karşılıklı ilişkilerde sizin en büyük yardımcınız’dır. Etkili iletişim teknikleri ile bir iş başvurusu için mülakata girdiğiniz zaman yada evlenmeyi düşündüğünüz kişiyi daha rahat ikna etmenizi sağlar.

Etkili İletişim,Her dönemde ve ortamda organize olmanın ve işleri yoluna koymanın en önemli  unsurlarından  biri, yaygın ve etkili iletişim sağlayabilme yeteneğidir.

Etkili iletişimin Zaman yönetiminde rolü Nedir?

Etkili iletişim, bir zaman yönetimi unsurudur. İletişim yeteri derecede açık olunursa, iletilmek istenen mesaj, etkin bir biçimde, alıcıya ulaşmış olur. İletişimi zayıf olanlar, sürekli olarak karışıklığa neden olurlar.

Toplum yaşamı iletişimle daha güzel hale getirilir. Birey, grup ya da toplumların kendi aralarında kurdukları çeşitli ilişkileri düzenleyen kuralları, mevkileri gereğince tanıyıp onlara uygun davranışta bulunabilmeleri, kendi aralarında etkin bir iletişimin bulunmasına bağlıdır.

Etkili iletişim yöntemleri ile  toplumda ki yaşam kalitenizi artırablirsiniz iş hayatınızdaki başarılarınızı arttırarak istediğiniz kariyer hayatınıza sahip olabilirsiniz. Böylece daha mutlu daha güzel bir yaşama sahip olabilirsiniz. Elde ettiğiniz bu başarılar ile toplumdaki prestijinizi arttırabilirsiniz.

Etkili İletişim Yöntemleri başarılı iletişimin anahtarlarından birisidir. Eğer bu anahtarı elde etmek istiyorsanız ilk önce etkili iletişim yöntemlerini bilmek zorundasınız bu yöntemleri bilirseniz Etkili İletişimi daha iyi yapar  işinizde başarılı olabilir mutlu bir yaşantıya sahip olabilirsiniz işte her şey bu etkili iletişim yöntemlerini bilmenize bağlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir