Aile Danışmanlığı Sertifikası

Aile danışmanlığı sertifikası eğitimi

Aile Danışmanlığı sertifikası nedir?

Aile danışmanlığı sertifikası, aile danışmanlığı verebilmek için yeterlilik belgesi niteliğinde MEB tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından verilen bir belgedir.


Aile danışmanlığı sertifikasını alabilmek için müfredatında belirtilen saat olan 464 saatlik eğitimi tamamlamış olmak gereklidir. Eğitimini tamamlayan kursiyerlerin eğitim sonunda sınava tabi tutulararak sınavı başarı ile tamamlaması gereklidir. Sınavı başarı ile tamamlayan öğrencilere kurs bitirme belgesi olarak aile danışmanlığı sertifikası verilmektedir.

Aile danışmanlığı sertifikasını alabilmek için  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmesi gereken eğitimin müfredatının içeriği aşağıdaki belirttiğimiz başlıklarla belirlenmiştir.

Aile Danışmanlığı sertifikası kursunun müfredatı;

Gelişim Dönemlerini Takip Etmek ve Gelişim Dönemleri
Gençlik çağı gelişim özelliklerini takip etmek / Gençlik çağı
Aile olma sürecine destek olmak
Değişen toplumun aile yapısına etkilerini tespit etmek
Çocuklarda görülen uyum problemleri ve çözümler
Yaşlılıkta görülen uyum problemleri ve çözümler
Sosyal veri vakalarını kaydetmek
Terapötik süreç ve öncü yaklaşımlar
Postmodern yaklaşımlar
Kanıta dayalı yaklaşımlar
Temel psikolojik danışmanlık becerilerini uygulamak
Aile danışmanlığında kriz ve kriz yönetimi
Çocuk hakları ve çocuk hukuku
İhmal ve istismara uğramış çocuklara çözüm önerileri
Çift ilişkisini etkileyen sorunlara çözüm yolları
Aile danışmanlığında meslek etiği
Araştırma teknikleri şeklindedir.

Yukarıda müfredatı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen eğitimleri tamamlayan kursiyerleri yine  Milli Eğitim Bakanlığı gözetmenleri eşliğinde sınava tabii tutarak aile danışmanlığı sertifikası verilmektedir.

Aile danışmanlığı sertifikası ile neler yapılır?

Aile danışmanlığı sertifikası ile alile danışmanlığı merkezi açılabilir. Yada faal aile danışmanlığı merkezlerinde çalışma yetisine sahip olduğunuz belegelenebilir. Çeşitli Belediye ve Kamu kurumlarında çalışma imkanı elde edilebilir. Aile hayatının düzenlenmesi amacı ile başlatılmış projelerde çalışma imkanına sahip olunabilir. Aile mahkemelerinde bilirkişi olabilmek için yeterlilik belgesi olarak ibraz edilebilir. Piskolojik danışmanlık veren özel kurumlarda aile danışmanlığı eğitimini aldığınızı belgelendirerek çalışma imkanlarına kavuşulabilir.

Aile danışmanlığı eğitimi ile kazanımlar

Aile danışmanlığı eğitimi ile bireylerin öncelikle kendi aile yapılarında oluşmuş yada oluşabilecek olumsuzluklara karşı bir önlem iyileştirme yaşam kalintesinde artış sağlamaktadır. Aile danışmanlığı sertifika programı dahilinde alınan eğitim ile çevrenizdeki insanların hayatına dokunabileceksiniz. Aldığınız eğitim ile size ve çocuklarınıza daha iyi bir ebeveyn olmak için bilimsel açıdan neler yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Aile danışmanlığı eğitimi ülkemiz şartlarında her ferdin alması gereken eğitimler içermektedir. Bireyin doğumundan ölümene kadar geçen sürecin tüm evrelerinde yaşanan ve yaşanması muhtemel sıkıntılar incelenerek hazırlanmış bir eğitimdir.

Aile danışmanlığı sertifikası eğitim programına kimler katılabilir?

Aile danışmanlığı sertifikası eğitim programına her bireyin katılması bireylerin hayatına değer katacaktır. Ama Aile danışmanlığı sertifikasını Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olarak üniversitelerin bazı bölümlerinden mezun olan kişiler alabilmektedir. Bu bölümler şunlardır  Sosyal hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Tıp, Hemşirelik ve Çocuk Gelişimi alanlarının herhangi birinden en az dört yıllık lisans programlarını tamamlayıp mezun olanlar alabilmektedir.

Aile Danışmanlığı Sertifikası için gerekli evraklar

TC VATANDAŞI İSE;
Kimlik fotokopisi
Diploma fotokopisi
Diplomasında bölümü yüksekokul mezuniyeti içeriyorsa transkript
Diploma ve kimlikte soyadı değişikliği var ise (evlenme ise evlilik cüzdanı soyadı değişikliği sayfası-boşanma ise dava kararı-soyadı değiştirme ise dava kararı) ilgili işlem evrakı
Diploma ingilizce ise yeminli tercümandan edinilmiş ayrıntılı diploma çevirisi

TC VATANDAŞI DEĞİL İSE
Pasaport ve ikamet izninin fotokopileri noter tarafından aslı gibidir olarak onaylanacak
Diploma yeminli tercüman tarafından çevirilerek aslı gibidir olarak onaylanacak ve evraklar ıslak imzalı olacaktır.

Aile Danışmanlığı Sertifikası” üzerine 8 yorum

  1. Sizinle beraber bir çok firma ile görüştüm. Vermiş olduğunuz sağlıklı bilgiden dolayı sizden eğitim satın aldım. Hakkını vererek eğitimi tamamlamamı sağladığınız. Kariyerimdeki gelişimimde oluşan katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

  2. Kurum olarak vermiş olduğunuz sağlıklı güvenilir bilgiler için için teşekkür ederim. Eğitimi sorunsuz tamamlayıp sertifikamı aldım.

  3. Kurum olarak çok başarılı. Kaliteden ödün vermeden sağlıklı güzel eğitim veridiniz. Emeğinize sağlık

  4. Geri bildirim: Aile Danışmanlığı | Sertifika Programları
  5. aile danışmanlığı sertifikasyon eğitimi için anadolu üniversitesi önlisans sosyal hizmetler mezunları başvuru yapabilir mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir