MEB Onaylı Sertifika

milli eğitim bakanlığı onaylı sertifika

Meb Onaylı Sertifika Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ruhsat veya yetki verilerek eğitim sektöründe faaliyet gösteren özel yada kamu kurumları mevcuttur. Bu kurumlar Özel kurum, halk eğitim merkezi veya belediyeler’dir.

Milli Eğitim bakanlığı tarafından verilen yetki ile çeşitli eğitim dallarında eğitim veren bu kurumlar, öğrencilerine verdikleri eğitimi belgeleme zorunluluğu vardır. 

Bakanlık bünyesinde olsun yada olmasın bakanlığın verdiği eğitim lisansına sahip kurumlar ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin tayin ettiği gözetmenlerin katıldığı sınav ile öğrencilerine belge vermektedir. İşte Milli Eğitim Bakanlığının gözetmenleri kontrolünde yapılan sınavı başarı ile tamamlayan öğrencilere verilen belge genel olarak MEB Onaylı Sertifika olarak adlandırılmaktadır.

MEB Onaylı sertifika nasıl alınır?

Meb Onaylı Sertifika bakanlık tarafından lisanslı özel yada kamu kuruluşları eliyle eğitimini tamamlayan öğrencilere verilir. Meb Onaylı Sertifika almak için bakanlık tarafından lisanslı bir kurumda eğitiminizi tamamlayıp bakanlığı gözetmenleri kontrolünde sınava katılıp başarılı olmanız gerekmektedir. Bu sınava katılabilmeniz için ihtiyacınız olan eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Eğitim sürecinin başlaması ile eğitimi aldığınız kurum tarafından Milli Eğitim il veya ilçe Müdürlüğüne kurumun öğrencisi olduğunuz bildirilmektedir. Bu bildirimle beraber bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerine öğrencinin istenilen evrakları teslim edilerek ön görülen tarihte eğitimin tamamlanacağı beyan edilir. Bu beyanla birlikte Milli Eğitim Bakanlığındaki yasal süreç başlamış olur. Almış olduğunuz eğitimin süresine göre sınav takvimi ortaya çıkmaya başlar. Bazı Milli Eğitim Müdürlüklerindeki iş yüküne göre bu takvim ileri tarihler ötelenebilir.  Bazı eğitimlerde ise devamlı olarak programlı sınav tarihleri mevcuttur örneğin ( Ehliyet, Bilgisayar) gibi. Programlı eğitimler coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nüfusun yoğunluğuna göre yıl içerisinde belirli zaman aralıklarında 6 defaya kadar çıkmaktadır. Meb Onaylı Sertifika almak için bu süreçlerin tamamlanıp gözetmenler eşliğinde yapılan sınavı başarı ile tamamlamak mecburidir.

MEB Onaylı Sertifika Ne İşe Yarar?

Meb Onaylı sertifika yapmış olduğunuz iş yada beceriyi belgelemek için Milli Eğitim Bakanlığı tarafın verilen bir belgedir. Meb onaylı sertifika birçok kamu ve özel kurumda istenilen belgedir. Bazı branşlarda zorunlu olarak istenmektedir. Meb onaylı sertifika ile bazı kamu kurumlarında KPSS aranmadan yada kadro haricinde ücretli olarak iş imkanı vardır.

MEB Onaylı Sertifika Eğitimleri!

Meb Onaylı olarak alınabilecek bazı sertifikalı eğitimler şöyle;

Bilgisayar İşletmenlik Kursu

Bilgisayar Programcılık Kursu

Bilgisyarlı Muhasebe Kursu

İnsan Kaynakları Yönetimi Kursu

Aile Danışmanlığı Kursu

İşaret Dili Kursu

İşaret Dili Tercümanlığı Kursu

On Parmak F Klavye Kursu

Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Kursu

Eğiticinin Eğitimi Kursu

936 Saatlik Çocuk Gelişimi Kursu

Hızlı Okuma Kursu

Servis Elemanı (Garsonluk ) Kursu

Pastacılık Kursu

Aşçılık Kursu

Arı Yetiştiriciliği Kursu

 

Meb onaylı sertifikalı eğitimlere örnekler vermeye çalıştım bunlar dışında yüzlerce eğitim mevcuttur. Bu eğitimler Avrupa birliği normları çerçevesinde nitelikli iş gücü adına yapılmaktadır. Bu eğitimler ile Avrupa birliği dahil dünyanın bir çok ülkesinde nitelikli eleman olduğunuzu belgeleyerek çalışma imkanı bulabilirsiniz. Bir çok Kamu kurumu ve Özel sektörde yaptığınız işi belgelemek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı Kamu kurumlarında zorunludur. Eğitim sonunda Meb ( Milli Eğitim Bakanlığı ) onaylı bu sertifika ömür boyu geçerlidir.

 

MEB ONAYLI SERTİFİKAYA İHTİYACINIZ VARSA BİLGİLENDİRELİM

https://mebkurs.com/wp-content/uploads/2018/06/mebkurs-iletisim.gif

MEB Onaylı Sertifika” üzerine 45 yorum

 1. İş başvurularında artık Meb onaylı belgeler çok etkili oluyor. Bu nedenle kursun Meb onaylı olmasına dikkat edilmeli. İşkurda da dikkate alınıyor.

 2. Sizden aldığım işaret dili kursuyla hayalini kurduğum bir mesleğe adım attım. İnsanlara faydalı olabilmenin gururunu yaşıyorum hersey için teşekkür ederim

 3. Geri bildirim: Aile Danışmanlığı | Sertifika Programları
 4. Orman endüstri mühendisliği ili ilgili sertifika ve ya genel olarak ormanla ilgili sertifika var mi? Teşekkürler

 5. Meb onaylı sertifikalar kpss de nasıl işimize yarıyor? Sertifika sayesinde bölüm dışı tercih yapabiliyor muyuz?

 6. Merhaba, uzman olarak çalıştığım sektörde dünyada geçerliği olan eğitim belgelerim mevcut. Sertifikalı eğitim vermek için MEB onayını nasıl alabilirim?

 7. Merhabalar ben Güzellik hizmetleri bölümümü Adnan Menderes Üniversitesinde okuyup bitirdim. Estetisyenlik kursları ve sertifikasi vermek istiyorum. Yaklaşık 3 yıldır mezunum nasıl bir yol izlemeliyim?

 8. bir sorum olacak özel bir üniversite uzaktan eğitim ve sınavla sertifika veriyor ücret karşılığı ama sorduğumuzda meb onayına gerek yok o yasa değişti onayı meb değiş yök ve kurumlar veriyor deniyor bilgisi olan varmı bu konuda

  1. Yasalarda değişen bir şey yok alacağınız belgenin MEB de karşılığı varsa üniversite onaylı belge geçerli değil

 9. Merhaba bilgisayar işletmenliği kursunu almak istiyorum acaba bu kursunuz MEB onaylı mıdır , devlet kuruluşlarında geçerli midir?

 10. Merhaba,
  MEB onaylı CNC -Operatörülüğü sertifikası aldım. Onu Almanca resmi olması için nereye başvuru yapabilirim.

  1. Merhaba efendim yeminli tercüme bürolarında tercüme ettirip sertifikanın aslı ile konsolosluktan onaylatabilirsiniz

 11. Merhaba, ücretlerle ilgili herhangi bir bilgiye rastlamadım.Ms hastası engelli bireyim.EKPSS atama veya başvuru için sertifika almaya çalışıyorum.

 12. Merhaba bilgisayar işletmenliği kursunu almak istiyorum acaba bu kursunuz MEB onaylı mıdır , devlet kuruluşlarında geçerli midir?

 13. Merhabalar özellikler el sanatları ile ilgili kurslarda geçmişe dönük belge alma imkanı varmıdır

 14. Merhaba Üniveristenden alınan C düzeyi belge E devlette görünüyor. Bu belge meb onaylı gibidir diyebilirmiyiz ?

 15. merhaba;
  Kuzenim yurtdışında güzellik uzmanı estetisyen olarak çalışıyor. Türkiyeye yerleşecek. Ordaki sertifikalarının denkliğini MEB’den mi alacak? Nasıl bir yol izlemeli? MEB’in hangi biriminden bu bilgiyi alabiliriz. Yurtdışı üniversite okuyanlar için denklik var, estetisyen sertifikaları da denklik alabilir değil mi? teşekkürler

  1. Merhaba Aysu hanım denklik belgesi okul düzeyindeyse Meb den alacak Üniversite düzeyindeyse Yök den alacak

 16. Merhabalar benim halk eğitim merkezinden aldığım drama ve pandomim sertifikam var. Yurt dışına başvuruda bunu kullanabiliyor muyuz?

 17. Güzellik alanında Microbilading altın oran kaş ipek kirpik we protez jel tırnak eğitimi sertifikalarını alabiliyor muyuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir