Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile Danışmanı Nasıl Olunur

Niçin Aile Danışmanlığı?

“Aile Danışmanı nasıl olunur?” Bu soru günümüzde –haklı olarak-  sıkça sorulmaya başlandı; çünkü aile danışmanlığı son zamanların en popüler mesleklerinden biri.

“Aile danışmanı nasıl olunur?” sorusuna cevap vermeden önce “Niçin aile danışmanı olunmalı?” sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Bu yüzden aile danışmanlığının dünyada ve ülkemizde geçirdiği süreçlere bir göz atmakta fayda var.

Aile danışmanlığı II. Dünya Savaş’ından sonra hızlı bir gelişme gösterdi ve psikoloji biliminde adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Bilindiği üzere Freud ve Adler, ebeveynler ve çocukları hakkında önemli çalışmalar yapan ilk bilim adamlarıdır.

Avrupa’da 1970’lerde özellikle İngiltere ve İtalya’da aile danışmanlığı üzerine çalışmaların sayısında artış yaşanırken 2000’li yıllara gelindiğinde aile danışmanlığı profesyonelleşerek artık bir meslek halini aldı.

Eurostat araştırmalarına göre 1970 yılında ABD ve Avrupa’da boşanma oranları yüzde 10 iken bu oran yüzde 50’lere yükselmiştir.

Özellikle ABD’de aile yapılarında bozulma oranları çok hızlı bir şekilde yükselmiş ve evlilik dışı çocuk sahibi olma oranı yüzde 41’e ulaşmıştır.

Bir başka önemli Avrupa ülkesi İngiltere’de çocukların yüzde 46’sı 16 yaşından önce anne-babalarından ayrılarak yalnız yaşamayı tercih etmektedirler.

Türkiye’de Aile Danışmanlığı

Türkiye’de ise yaşanan sosyodemografik ve ekonomik dönüşümler aile yapısının değişmesine – örneğin geniş ailelerin sayısı hızla azalırken çekirdek ailelerin sayısı gittikçe artmaya başlamıştır –  ve farklı aile biçimlerinin doğmasına sebep olmuştur.

Başka bir örnek vermek gerekirse, 1950’lerdeülkemizde nüfusun yüzde 75’i kırsal alanlarda yaşıyorken günümüzde nüfusun yüzde 75’i şehirlerde yaşıyor.

Modernleşme, kentleşme ve sanayileşme çekirdek ailelerin doğmasındaki en önemli sebeplerdir.

Günümüzde çocukların ebeveynler tarafından denetiminin azalması ve çocuklarla ebeveynler arasında iletişim sorunlarının ortaya çıkmasının altında yatan faktörlerden birisi de yine geniş aileden çekirdek aileye dönüşüm diyebiliriz.

Günümüzde kadınlar artık daha aktif olarak iş hayatında varlık göstermektedirler. Kadınların iş hayatında daha aktif hale gelmesiyle çocuğun bakımı, yetiştirilmesi , ona zaman ayırılması, ev içindeki roller ve ev işlerinin karı koca arasında paylaştırılması artık günümüz çekirdek ailelerine  yeni görevler yüklemiştir.

Sosyologlara göre çekirdek aileler geniş ailelere göre daha yalnız, zayıf ve destek yoksun olduklarından ötürü karı koca arasındaki görevlerin aksatılmasından dolayı zaman zaman aile içinde çatışmalar görülmektedir.

2011 yılında yapılan bir araştırmada çok enteresan bir sonuçla karşı karşıya kalınmıştır: “Eşinizle sorun yaşadığınızda öncelikle kimden ve nereden destek almayı düşünürsünüz?” sorusuna cevap verenlerin yüzde 62’si “kimseden bir destek almayı düşünmediğini” belirtmiştir.

TÜİK’in 2013 yılında yaptığı bir araştırmada ortaya çıkan sonuç maalesef çok üzücü ve düşündürücüdür:  Boşanmaların yüzde 40’ı evliliğin ilk beş yılında yaşanmaktadır.

Aile Danışmanlığı Önemi

Bahsettiğimiz nedenlerden dolayı aile danışmanlığının önemi giderek daha da artmaktadır. İşte bu yüzden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da konu hakkında hızlı adımlar atmakta ve toplumumuzun kanayan yarası haline gelen aile yapısının bozulmasına dur demeye çalışmaktadır. İşte bu çalışmalardan birisi de aile danışmanlığı eğitimidir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın girişimleri üzerine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 15.11.2012 tarihinde Aile Danışmanlığı müfredatı yayımlanarak aile danışmalığı eğitimi Türkiye’de hayata geçirilmiş oldu.

Aile Danışmanı Nasıl olunur?

Aile danışmanı nasıl olunur? Sorusu’nun cevabı işte burada başlıyor. Yayınlanan bu yönetmelikte kimlerin aile danışmanı olabileceği, aile danışmanın görev ve yetkileri ile aile danışmanlığı merkezlerinin nasıl açılacağı açıkça belirtilmektedir.

Bu yönetmeliğe göre,  Çocuk Gelişim Uzmanları, Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikologlar, Sosyologlar, Uzman – Asistan ve Pratisyen Hekimler, Hemşireler, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunları  (bu alanlardan lisans mezunu olma şartı aranmaktadır) 464 saatlik bir eğitim alarak eğitim sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapacağı sınava katılarak başarılı olmaları halinde alacakları MEB onaylı sertifika sayesinde Aile Danışmanı unvanına sahip olabileceklerdir.

Kaleme aldığımız bu yazı ile “Aile danışmanı nasıl olunur?” sorusuna umarım yeterli cevap verebilmişizdir.

AİLE DANIŞMANLIĞI KURSU VE SERTİFİKA BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

Aile Danışmanı Nasıl Olunur?” üzerine 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir