Arıcılık Nedir? Nasıl Yapılır?

Arıcılık belgesi kursu eğitimi

Bu yazımızda Arıcılık nedir, arıcılığın önemi ve temelde arıcılık yapmanın yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bir sonraki yazımızda ise arıcılık eğitimi ve aldığınız eğitimi sertifikalandırılması hakkında olacak. Yazımıza aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz

Bilindiği üzere son yıllarda arıcılık, devletin verdiği teşvikler, genç ve hobi amaçlı olarak başlayalar ile çeşitli meslek edindirme kursları üzerinden artan bir popülerliğe sahip. Bunu dışında gerek mali açıdan getirisi gerekse sağlıklı beslenme veya doğal yaşam bilincinin gelişmesi arıcılığı geliştirdi. Arıcılığın yapılabilirliği bilgiye ulaşımın kolaylaşması ile belirli bir insan topluluğu tarafından yapılabilirliğinin cazibe sinide artırdı.

Arıcılık birçok Dünya ülkesinde ticarinin yanı sıra hobi olarak da yapılır hale gelmiştir. Yıllarca sadece minimum miktarda sağım yapılarak arılarının soyunun devamı için arıcılık yapılmaya başlanmıştır.

Peki Arıcı kimdir diye sorarsanız?
Meslek Standartları Kurumu’nun tanımına göre, arıcı kendi başına ve belirli bir süre içerisinde;
• Arılı kovan hazırlama,
• Ana arı ile oğul arı ve arı ürünleri üretme,
• Arı kolonisinin bakım, beslenme, arı ürünleri hasadı,
• Arıcılık araç, gereç ve ekipmanlarının bakım ve onarım işlemlerini yapma
bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişi olarak tanımlanmaktadır.

Herhalde söylememize gerek yok ama, “arıcı” olmak için en önemli şart, yapılacak işi ve arıları sevmektir.
Peki, teorik bilgiye ihtiyaç var mı?
Arıcılığa başlamadan önce her İş’te olduğu gibi araştırmaları yapıp, bu konu ile ilgili temel teorik bilgileri öğrenmek gereklidir. Birçok kaynaktan konvansiyonel arıcılığın yanı sıra, organik ekolojik arıcılık gibi kavramları öğrenmek ve değerlendirmek artık kolay olduğu gibi önemlidir. Bu konuda yazılmış çeşitli kitaplar, internet ortamında ulaşabileceğiniz belge ve dokümanlar olduğu gibi çeşitli kurslar mevcuttur.
Her şeyden önce, mutlaka çok özel bir canlı olan arıya dair bilgileri öğrenmeniz gerekir. Koloni fertlerini, koloninin yaşam düzeni ve arıcılığı ilgilendiren diğer konularda bilgi sahibi olmadan bu işe başlamanız tavsiye edilmemektedir.
Arıcılığa başlamanın pratik olarak üç farklı yolu var. Bunlardan biri, satın aldığınız boş bir kovana oğul koydurmak, arazinizde ya da evinizde veya ormanda bulduğumuz sahipsiz bir oğulu yakalayarak ya da arılı bir kovanı satın alarak başlayabilirsiniz. Halk arasında bir inanışa göre, eğer bir koloni sizin evinize gelmişse onu sahiplenmeniz ve ona iyi bakmanız şart demektir.
Eğer bu konuda hiç deneyiminiz yoksa, en iyi başlama yöntemi, arısı güçlü, kaliteli bir koloniyi tanıdığınız ve güvendiğiniz bir arıcıdan alarak başlamaktır.
Arının da bir canlı olduğunu düşünerek ve başarısızlık riskini göze alarak arıcılığa en fazla 3 kovanla başlanması tavsiye edilir, zaman içerisinde tekniklerini öğrendikten ve size göre en etik arıcılık yöntemlerine karar verdikten sonra kovan sayınızı zamanla çoğaltabilirsiniz. Yine unutulmaması gereken Arının yaşayan bir canlı olduğu ve aralıklarla da olsa bakıma ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır.
Ticari arıcılık yapmayı hedeflemişseniz yatırımın büyüklüğüne göre bakım ve hasat için belirli miktarda personel istihdam etmenizde gerekebilir. İstihdam edilecek kişilerin arıcılık konusunda yetişmiş kalifiye olması önemlidir. Arıcılık için ilk adımı bu makale ile atmış bulunmaktasınız, başarılar diliyoruz.

Arıcılık belgesi kursu eğitimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir