Zaman Yönetimi Nedir?

Zman Yönetimi

ZAMAN YÖNETİMİ BİZE NE KAZANDIRIR?

Zaman çok önemli bir kavram olup insanlar için para kadar değerlidir ama bazen paradan daha değerli olmaktadır çünkü zaman geri dönüşümü olmayan tek kaynaktır bu kaynak o kadar değerli bir kaynaktır ki bu kaynağı çok iyi değerlendiren insanlar başarının kapılarını kendilerine açmış olurlar. Başarılı insanlara şöyle bir bakın hepsi zamanını boşa harcamayı sevmeyen kişilerdir.  Ünlü Fransız yazar Balzac derki; Zamanı Öldürmek en pahalı harcamadır çok doğru bir söz değil mi işte zamanımızı boşa harcamamamız zamanımızı iyi değerlendirmemiz için zamanımızı iyi bir şekilde yönetmemiz gereklidir. Zamanını iyi yöneten insanlar  başarılı insan adaylarıdır.

Zaman Nedir?

İlk önce zaman kavramının tanımını yapalı Zaman Nedir? Niye Üstünde bu kadar duruyoruz? Zaman veya vakit, ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysal boyutu olmayan bir süreklilik anlamına gelir. Zaman kavramı, pek çok bilme ışık olmuştur tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve fizik çalışmalarının da önemli alanlarından biridir. Fizikte ise Zaman Zaman, göreceli bir kavramdır. Zaman içinde olduğumuz üç mekân ve bir zaman boyutlu uzay zamanın soyut olan boyutu olarak da kabul edilir. Aristo’ya göre zaman hareket eseri ortaya çıkmıştır o halde zaman hareketin ürünüdür. Bu görelelikte de böyle denilebilir. Felsefede ise Zaman Bir önceki olaydan bir sonraki olaya giden süre şeklinde anlatılan zaman genellikle fasılasız olarak düşünülen sürekli değişim olarak da tanımlanır. Bu bakımdan şimdi geçmişe dönüşür. Zamanın spesifik ve sınırlı müddetleri olan geçmiş, şimdi ve gelecek, tek ve bütün zamanın parçalarını teşkil ederler gördüğünüz gibi zaman pek çok bilimsel alanda karşılık bulmuş bir kavramdır bu yüzden insanlar zamanı birimler ile ifade etmiştir.

Etkili Zaman Yönetimi

Etkili Zaman yönetimi nedir önce bunu öğrenelim Zamanı daha etkin kullanarak öncelikleri belirleyip, doğru planlama yapabilmektir. Zaman, Yerine konması, geri döndürülmesi yenilenmesi, depolanması, satın alınması mümkün olmayan tek bir kaynaktır. Etkili Zaman yönetimi ise Zamanı mümkün olduğunca etkin ve etkili bir biçimde kullanma ve denetleme sistemidir. Zamanımızı etkili bir biçimde kullanmak için planlama yapmak zorundayız yapacağımız işleri güzel bir şekilde sıraya koyarak hangi zamanda yapacığımızı belirlememiz gerekir bunun için zaman planlamayı iyi yaparsak zamanımızı etkin   bir şekilde yönetebiliriz.

Peki Nedir? Bu zaman planlama  her şeyden önce bunun cevabını bulmamız gerek Zaman planlama, özellikle etkinliği, verimliliği ve üretkenliği arttırmak için belirli faaliyetlere harcanan zamanın bilinçli kontrolünü planlama ve kullanma sürecidir.  Bu süreci iyi değerlendiren kişiler zamanını daha etkin biçimde yönetirsiniz böylece hayatınızda istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz ve işlerinizde mutlu olabilirsiniz.

Etkin bir zaman yönetimi yapmak için diğer yöntemlerden biri ise zamanınızı boşa harcamanıza sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaktır bunlardan kurtulursak emin olun ki bu etmenleri ortadan kaldırırsak zamanımızı daha güzel şeyler için kullanırız ama ilk önce dediğim gibi bu etmenleri ortadan kaldırmak gerekiyor çünkü bu şeyler bizim vakitlerimize çalarak zamanımız üzerindeki otoritemizi sarmaktadır. Zamanımız üzerindeki otoritemizi sağlamanın yolları ilk önce yapacağımız şeyleri halletmek daha sonra ise başka işlere yapmaktır.

Zaman Yönetimi Eğitimi

Alacağınız Kişisel Eğitim ile  Zaman yönetiminin nasıl yapılacağını en ince ayrıntısına kadar öğrenecek  hayatınızda başarılı olmanızı sağlayacaktır. Uzman hocalarımızdan aldığınız eğitim sayesinde zaman yönetimi ilkelerini daha iyi öğreneceksiniz  bu ilkeleri kullandığınız zaman daha başarılı bir hayatınız olacak ve çok mutlu olacaksınız işte her Etkili Zaman Yönetimini öğrenmekten geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir